26th HK Film Awards
Live This Weekend

Best Film
Fu zi / After This Our Exile,
Fong juk / Exiled
Hak se wui yi wo wai kwai / Election 2
Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower
Huo Yuan Jia / Fearless
Deserved To Win: Fearless
Personal Choice: After This Our Exile
Most Likely To Win: Fearless / ATOE

Best Director
Patrick Tam Ka Ming (Fu zi / After This Our Exile)
Johnnie To Kei Fung (Fong juk / Exiled)
Johnnie To Kei Fung (Hak se wui yi wo wai kwai / Election 2)
Zhang Yimou (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower)
Jacob Cheung Chi Leung (Muk gong / A Battle of Wits)
Deserved To Win: Patrick Tam
Personal Choice: Patrick Tam
Most Likely To Win: Patrick Tam / Zhang Yimou

Best New Director
Law Wing Cheong (Tin sun yut dui / 2 Become 1)
Daniel Wu (Sei dai tinwong / The Heavenly Kings)
Patrick Kong (Duk ga si oi / Marriage with a Fool)
Deserved To Win: Daniel Wu

Best Actor
Aaron Kwok (Fu zi / After This Our Exile)
Lau Ching Wan (Ngor yiu sing ming / My Name Is Fame)
Tony Leung Chiu Wai (Seung sing / Confession of Pain)
Chow Yun Fat (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower)
Jet Li (Huo Yuan Jia / Fearless)
Deserved To Win: Lau Ching Wan
Personal Choice: Lau Ching Wan
Most Likely To Win: Aaron / Lau Ching Wan

Best Actress
Teresa Mo Shun Kwan (Daai cheung foo 2 / Men Suddenly in Black 2)
Rene Liu (Sun yat fai lok / Happy Birthday)
Isabella Leong (Isabella)
Angelica Lee Sin Je (Gwai wik / Re-Cycle)
Gong Li (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower)
Deserved To Win: Isabella
Personal Choice: Lee Sin Je
Most Likely To Win: Gong Li / Lee Sin Je

Best Supporting Actor
Gouw Ian Iskandar (Fu zi / After This Our Exile)
Simon Yam (Hak se wui yi wo wai kwai / Election 2 )
Nick Cheung Ka Fai (Hak se wui yi wo wai kwai / Election 2 )
Jay Chou (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower)
Liu Ye (Man cheng jin dai huang jin jia / Curse of the Golden Flower)
Deserved To Win: Gouw Ian Iskandar
Personal Choice: Gouw Ian Iskandar
Most Likely To Win: Gouw Ian Iskandar

Best Supporting Actress
Kelly Lin (Fu zi / After This Our Exile)
Isabella Leong (Mon seung / Diary)
Candice Yu (Ngor yiu sing ming / My Name Is Fame)
Zhou Xun (Ye yan / The Banquet)
Kristal Tin Yui Lee (The Mother Is a Belly Dancer)
Deserved To Win: Isabella
Personal Choice: Isabella
Most Likely To Win: Isabella / Candice Yu

Best New Performer
Gouw Ian Iskandar (Fu zi / After This Our Exile)
Huo Si Yan (Ngor yiu sing ming / My Name Is Fame)
Pei Pei (Dog Bite Dog)
Sun Li (Huo Yuan Jia / Fearless)
Matthew Medvedev (Rob·B·Hood)
Deserved To Win: Huo Si Yan
Personal Choice: Huo Si Yan
Most Likely To Win: Gouw Ian Iskandar / Huo Si Yan

Best Screenplay
Patrick Tam Ka Ming & Tian Koi Leong (Fu zi / After This Our Exile)
Sylvia Chang, Mathias Woo & Theresa Tang (Sun yat fai lok / Happy Birthday)
James Yuen Sai Sang, Jessica Fong & Lo Yiu Fai (Ngor yiu sing ming / My Name Is Fame)
Yau Nai Hoi & Yip Tin Shing (Hak se wui yi wo wai kwai / Election 2)
Felix Chong & Alan Mak (Seung sing / Confession of Pain)
Deserved To Win: My Name Is Fame
Personal Choice: My Name Is Fame
Most Likely To Win: My Name Is Fame / ATOE

Comments